MagicStories
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Хари Потър и Философският камък

Go down

Хари Потър и Философският камък Empty Хари Потър и Философският камък

Post  Fuck me Up Mon Aug 24, 2009 1:47 pm

Действието на “Хари Потър и Философският камък” да бъде пренесено в холивудска гимназия, а готиният малък магьосник да стане американски тийнейджър – такива идеи щукнали на холивудски режисьори, кандидатирали се да направят екранизацията на световния бестселър на Дж. К. Роулинг. Авторката обаче скръцнала със зъби и съвсем бетонирала решението си филмът да се снима в Англия и при това с британски актьори. Още повече, че такава била уговорката й с младия продуцент Дейвид Хейман. Покрай брат си и сестра си, които тогава – през 1997 г., били още тийнейджъри, Хейман бил обсебен от идеята да направи голям детски филм. А романът на Роулинг бил наистина нещо изключително – фантастичен, с магии и невероятни приключения, но всичко в него изглеждало съвсем истинско. Хейман успял да уговори писателката книгата й да бъде пренесена на екрана. Междувременно британският продуцент потърсил сътрудничеството на “Уорнър”. Роулинг първоначално се възпротивила Холивуд да си има работа с любимия й герой, а косата й направо настръхнала, когато й се наложило да изслушва щурите идеи на режисьори като Спилбърг, които предлагали какво ли не – от тийн комедия и хорър до компютърна анимация.

И така докато на хоризонта не се появил Крис Кълъмбъс, режисьорът на “Сам вкъщи” 1 и 2, “Мисис Даутфайър”, “Девет месеца” и др. Дъщеря му била луда по романа, той също го прочел на един дъх и бил убеден, че и филмът трябва да изглежда по същия начин. Ден след като бил одобрен, Кълъмбъс отлетял за Англия, където се срещнал с писателката. Двамата разговаряли повече от 4 часа и обсъдили всичко – от куидича до сиянието, излизащо от магическите пръчици.

След дългия предснимачен период филмът бил заснет на един дъх – само за няколко месеца, но по-продължителна се оказала постпродукцията и бюджетът на филма скочил на 125 млн. долара. За да се превърне магията на романа в реалност, били използвани над 500 специални ефекта – някои от които за пръв път в историята на киното. Говори се, че в договора на Даниел Радклиф (Хари Потър) дори имало специална клауза да не издава секрета на магиите, които прави във филма. Тайна е и как Роби Колтрейн пораснал до два метра и половина, за да се превърне в пазача на дивеча Хагрид. Ултрамодерни технологии пък изпипали образите на огнедишащия дракон Норбърт, таласъмите в магьосническата банка “Гринготс”, трола, който хвърля в ужас учители и ученици в Училището за магия и вълшебство “Хогуортс”...

Музиката към филма е на Джон Уилямс – най-великият съвременен композитор на филмова музика, който с “Хари Потър” постига нов връх в кариерата си. По стил симфоничната музика на Джон Уилямс доста напомня не само за Star Wars, но и за неговите оркестрации към “Сам вкъщи”, “Извънземното” и “Хуук”.


Интересни факти:

Някои от сцените в магьосническото училище са заснети в катедралата на английския град Глостър. Това предизвикало протестите на местни вярващи, според които присъствието на екипа в храма било светотатство. Имало дори заплахи, че ще се направи жива верига срещу влизането на актьорите и персонала в катедралата.

Ричард Харис първоначално отказвал ролята на Албус Дъмбълдор. Той склонил едва когато 11-годишната му внучка не го заплашила, че никога няма да му проговори, ако не приеме.

Сред знаменитостите, отишли на премиерата на “Хари Потър и Философският камък” в Лондон, били Стинг, Клиф Ричард, спайската Ема Бънтън, Джери Хол, Натали Епълтън, херцогинята от Йорк Фърги с двете си дъщери и дори Шер.

Кълъмбъс и екипът му разполагат само със 120 дни за заснемане на филма. Режисьрът има нужда от деца професионалисти, които знаят репликите си наизуст и ги казват в подходящите моменти. Обаче получава група шегобийци. Даниел Радклиф с наслада убеждава гримьорите да направят очите му черни, а веднъж дори да разкървавят ръката му, което побърква режисьора. “Започнах да си спомням “Сам вкъщи”, споделя Кълъмбъс. Рупърт Гринт е хванат да рисува неласкателна карикатура на Алън Рикман, при това от самия Рикман, който случайно минал зад гърба му. “Той си запази карикатурата”, казва Рупърт. Междувременно Дан успява да смени менюто на мобилния телефон на Роби Колтрейн на турски. “Това се прави по-лесно, отколкото си мислите – казва Колтрейн. – Трудното е после да се върне на английски.” Майката на Радклиф го кара да напише извинително писмо на актьора, но филмовият Хагрид още мисли как да си отмъсти. “Имам няколко месеца на разположение да измисля как да му го върна – казва той, като има предвид снимките на втория филм. – И ще му го върна.”

Зловеща черна прокоба окупирала филмирането на “Хари Потър и Философският камък”. Нейното проклятие се стоварило върху момчето, изпълняващо главната роля. Така Даниел Радклиф загубил звучността на гласа си и се наложило да му търсят дубльор. Във филма се чувал не неговият глас, а този на 13-годишния Джо Саубътс. При това на него му платили $300 000, доста повече от хонорара на самия Радклиф, пише в. “Сън”. После това се оказва чиста измислица. Но този и други подобни зловредни слухове постоянно тормозели Даниел. Стигнало се дотам, че по Ай Ти Ви наели специална вещица, която да развали черната магия, тегнеща над момчето. И всичко в името на шоуто. Това обаче не попречило да се явят завистници, които дори давали интервюта. Съученици на Радклиф казали, че той по нищо не се отличава от другите деца, даже бил прекалено невзрачен. Освен това бил и зубрач, само четял и почти не играел с момчета. На това режисьорът Кълъмбъс отговаря: “Точно в това се крие и магията на киното, просто вижте филма и замълчете от яд.”

Борис Митков живее с родителите си в Лондон вече около 10 години. Българчето, което посещава специални курсове в частно театрално училище в английската столица, е в детския актьорски състав на първия филм от поредицата за Хари Потър. Той е правнук на най-известната ни жива детска писателка Леда Милева. Баща му Румен Митков е журналист, а майка му Диана оглавява компания за медийни проучвания на Острова. Борис не е свикнал да дава интервюта и се притеснява да говори за себе си. Думите на български намира трудно, затова предпочита да отговаря на английски, който владее до съвършенство. Разказва, че режисьорът на филма през цялото време дъвчел дъвка, докато режисирал масовите сцени, в които се изявява Борис, а децата, които изпълнявали главните роли, не се надували, а напротив – държали се съвсем естествено.

Филма има 3 номинации за “Оскар” ’01 – за музика, сценография и костюми. 7 номинации от Британската академия – за най-добър британски филм, поддържаща мъжка роля на Роби Колтрейн, сценография, костюми, звук, специални ефекти, грим и прически

http://www.zamunda.net/details.php?id=105361&hit=1 http://www.zamunda.net/details.php?id=105361&hit=1
Fuck me Up
Fuck me Up
Admin

Posts : 145
Points : 343
Join date : 2009-08-23
Age : 30

https://magicstories.forumotion.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum